Ocena wyników leczenia pacjentów ze zrakowaceniem otrzewnej w przebiegu raka jelita grubego za pomocą chirurgii cytoredukcyjnej oraz śródoperacyjną chemioterapią perfuzyjną dootrzewnową w hipertermii z następową wczesną pooperacyjną chemioterapią dootrzewnową.
Zastosowane leczenie jest metodą zarezerwowaną dla pacjentów, którym nie można zaproponować alternatywnej metody leczenia.
Zrakowacenie otrzewnej jest stosunkowo częstą sytuacją w naturalnym przebiegu raka jelita grubego i wiąże się ze złym rokowaniem. Obiecujące wyniki otrzymano po przeprowadzeniu radykalnej cytoredukcji z następową dootrzewnową chemioterapią w hipertermii.
Celem badania była ocena wyników po leczeniu chorych ze zrakowaceniem otrzewnej, wywodzącym się z pierwotnej zmiany w jelicie grubym, za pomocą operacji cytoredukcyjnej i śródoperacyjnej dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej w hipertermii (HIPEC) z następową wczesną pooperacyjną chemioterapią dootrzewnową (EPIC).
Resekcja guza została wykonana zgodnie z wytycznymi chirurgii onkologicznej. Selektywne perinotektomie i elektroewaporacje resztkowych węzłów zostały przeprowadzone w celu osiągnięcie całkowitej cytoredukcji. Płukanie otrzewnej wykonano techniką Coliseum stosując przepływ 0,5-1l/min. w temperaturze 42OC przez 40-90min. Użyto do tego Mitomyciny C 10-12,5mg/m2 oraz Oxaliplatyny 360mg/m2. W ramach pooperacyjnej dootrzewnowej chemioterapii podawano 5-fluorouracyl 650mg/m2/dzień przez kolejnych 5 dni.
W latach 2001-2008 leczono tą metodą 20 pacjentów. PCI (peritoneal cancer index) wynosił 11 (zakres 2-39). U 15 pacjentów wykonano całkowitą cytoredukcję chirurgiczną. Zachorowalność w tej grupie wyniosła 40%. Wśród tych pacjentów zanotowano 1 przypadek zgonu z powodu aplazji szpiku kostnego. U 10 pacjentów zaobserwowano nawrót. 5 z nich zostało poddanych operacji ratującej (salvage surgery), 2 ponownie leczono za pomocą HIPEC. Przeżycie całkowite oraz przeżycie wolne od progresji wyniosły odpowiednio 36% i 30% przez 5 lat, z medianą obserwacji wynoszącą 18 (8-28) miesięcy.
Chirurgia cytoredukcyjna połączona z HIPEC jest dostępną techniką, która może wydłużać przeżycie pacjentów. Jest to jednak metoda dla wybranych chorych, którym nie można zaproponować alternatywnego leczenia.
Clin Transl Oncol. 2010 Jun;12(6):437-42
More from Doniesienia
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Pięć najciekawszych artykułów, które mogłeś ominąć
Drogi lekarzu, przygotowaliśmy dla Ciebie pięć najciekawszych artykułów, które powinieneś poznać, aby lepiej i skuteczniej leczyć swoich pacjentów. Wiedza medyczna …
Trzy najczęściej oglądane materiały wideo
Od lat rozmawiamy i przeprowadzamy wywiady z najwybitniejszymi ekspertami medycznymi w Polsce i za granicą. Jesteśmy na najważniejszych konferencjach i …