Próby zastosowania związków magnetycznych do celowanego dostarczania leków podejmowane są od niemal 30 lat. W założeniu pozwalają one uniknąć nasilonych działań ubocznych charakterystycznych dla terapii systemowych. Dotychczasowe eksperymenty ograniczone są poprzez zbyt dużą odległość od miejsca podania leku do komórki docelowej, dlatego sprawdzają się jedynie w przypadku raków powierzchownych skóry oraz komórek nowotworowych przeszczepionych do małych zwierząt.
W badaniu opisanym na łamach czasopisma Biomaterials wykorzystano celowane mikrocząsteczki do przeznaczyniowej chemoembolizacji raka wątrobowokomórkowego. Klasyczna chemoembolizacja tętnicy wątrobowej polega na selektywnej angiografii z podaniem lipiodolu z cisplatyną lub doksorubicyną wraz z gąbką embolizującą naczynie. Naukow...
Artykuł dostępny jedynie dla zalogowanych użytkowników
You might also like
More from Doniesienia
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Pięć najciekawszych artykułów, które mogłeś ominąć
Drogi lekarzu, przygotowaliśmy dla Ciebie pięć najciekawszych artykułów, które powinieneś poznać, aby lepiej i skuteczniej leczyć swoich pacjentów. Wiedza medyczna …
Trzy najczęściej oglądane materiały wideo
Od lat rozmawiamy i przeprowadzamy wywiady z najwybitniejszymi ekspertami medycznymi w Polsce i za granicą. Jesteśmy na najważniejszych konferencjach i …