Metody ablacji przezskórnej należą do najbardziej obiecujących nowych technik stosowanych w wielu dziedzinach medycyny. Ich zastosowanie w onkologii budzi uzasadnione nadzieje na bezpieczniejsze i mniej inwazyjne leczenie zarówno radykalne, jak i paliatywne.
Ablacja przezskórna może wykorzystywać techniki nietermiczne (najczęściej alkohol etylowy) lub termiczne, przede wszystkim najpowszechniej stosowaną ablację prądem o częstotliwości radiowej (radiofrequency ablation – RFA). Prąd przepływający pomiędzy elektrodą wprowadzoną do guza a płytkami uziemienia znajdującymi się na skórze pacjenta wywołuje koagulację nowotworu. Do wad RFA należy ograniczony zasięg ablacji oraz brak możliwości potwierdzenia radykalności leczenia. Prowadzone są badania nad metodami modyfikacji właściwości tkanek...
Artykuł dostępny jedynie dla zalogowanych użytkowników
You might also like
More from Doniesienia
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Pięć najciekawszych artykułów, które mogłeś ominąć
Drogi lekarzu, przygotowaliśmy dla Ciebie pięć najciekawszych artykułów, które powinieneś poznać, aby lepiej i skuteczniej leczyć swoich pacjentów. Wiedza medyczna …
Trzy najczęściej oglądane materiały wideo
Od lat rozmawiamy i przeprowadzamy wywiady z najwybitniejszymi ekspertami medycznymi w Polsce i za granicą. Jesteśmy na najważniejszych konferencjach i …