Palenie tytoniu jest najważniejszym modyfikowalnym czynnikiem ryzyka zgonu w populacji ogólnej. Pomimo obecności na rynku znacznej liczby metod wspomagających zaprzestanie palenia, bardzo trudno jest osiągnąć trwałe zerwanie z nałogiem. Badania kliniczne potwierdzają skuteczność niektórych metod, jednak ich działanie w praktyce postawia wiele do życzenia.
Alpert i wsp. na łamach elektronicznego wydania periodyku Tobacco Control opublikowali wyniki badania nad skutecznością stosowania zastępczej terapii nikotynowej (plastrów uwalniających nikotynę, gumy do żucia) u osób rzucających palenie w obserwacji >6 tygodniowej u 787 kolejnych pacjentów. W grupie otrzymującej terapię zastępczą odsetek osób, które wróciły do nałogu był taki sam jak u pacjentów, którzy korzystali jedynie z porady ...
Artykuł dostępny jedynie dla zalogowanych użytkowników
You might also like
More from Doniesienia
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Pięć najciekawszych artykułów, które mogłeś ominąć
Drogi lekarzu, przygotowaliśmy dla Ciebie pięć najciekawszych artykułów, które powinieneś poznać, aby lepiej i skuteczniej leczyć swoich pacjentów. Wiedza medyczna …
Trzy najczęściej oglądane materiały wideo
Od lat rozmawiamy i przeprowadzamy wywiady z najwybitniejszymi ekspertami medycznymi w Polsce i za granicą. Jesteśmy na najważniejszych konferencjach i …