Sławomir Zagórski, szef działu nauki „Gazety Wyborczej”, ocenia perspektywy rozwoju medycyny regeneracyjnej.
Człowiek w porównaniu z taką na przykład salamandrą ma niewielkie zdolności regeneracyjne. Nie ma też wprawdzie ogona, który miałby odrastać, ale mówiąc poważnie ‑ od czasu, gdy dowiedzieliśmy się, że w dorosłym ludzkim organizmie są całe pokłady komórek macierzystych oraz od momentu, keidy nauczyliśmy się je hodować i kierować ich rozwojem, nasze nadzieje na stosowanie ich w różnych terapiach wciąż rosną. Bo też i logika tej nowej, wielce obiecującej gałęzi medycyny ‑ medycyny regeneracyjnej ‑ jest niepodważalna. Miejsc, które w ludzkim ciele można by naprawiać też nie brakuje.
Jednym z największych wyzwań pozostaje od lat naprawa uszkodzeń układu nerwowego. Ludzki mózg ma ogrom...
Artykuł dostępny jedynie dla zalogowanych użytkowników
You might also like
More from Doniesienia
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Pięć najciekawszych artykułów, które mogłeś ominąć
Drogi lekarzu, przygotowaliśmy dla Ciebie pięć najciekawszych artykułów, które powinieneś poznać, aby lepiej i skuteczniej leczyć swoich pacjentów. Wiedza medyczna …
Trzy najczęściej oglądane materiały wideo
Od lat rozmawiamy i przeprowadzamy wywiady z najwybitniejszymi ekspertami medycznymi w Polsce i za granicą. Jesteśmy na najważniejszych konferencjach i …