Przeszczepianie narządów wyhodowanych na potrzeby konkretnego biorcy z jego własnych komórek macierzystych jest spełnieniem marzeń transplantologów o niewyczerpalnym źródle „części zamiennych”.
W tygodniku The Lancet ukazał się raport donoszący o przeszczepieniu żyły wrotnej, wyhodowanej z własnych komórek macierzystych pacjentki. Dziesięcioletnia dziewczynka została przyjęta do szpitala w celu leczenia niedrożności żyły wrotnej. Decyzja o zastosowaniu nietypowego przeszczepu została podjęta ze względu na trudności w wykonaniu standardowych zabiegów (żyła pępowinowa nie nadawała się do użycia do pomostowania omijającego), a inne procedury (np. przeszczep wątroby) wymagałyby stosowania immunosupresji do końca życia.
Zabieg polegał na pobraniu 9 cm odcinka żyły biodrowej od zmarłego dawcy...
Artykuł dostępny jedynie dla zalogowanych użytkowników
You might also like
More from Doniesienia
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Pięć najciekawszych artykułów, które mogłeś ominąć
Drogi lekarzu, przygotowaliśmy dla Ciebie pięć najciekawszych artykułów, które powinieneś poznać, aby lepiej i skuteczniej leczyć swoich pacjentów. Wiedza medyczna …
Trzy najczęściej oglądane materiały wideo
Od lat rozmawiamy i przeprowadzamy wywiady z najwybitniejszymi ekspertami medycznymi w Polsce i za granicą. Jesteśmy na najważniejszych konferencjach i …