Operacyjne leczenie otyłości ma korzystny wpływ nie tylko na masę ciała, ale także gospodarkę węglowodanową, ryzyko sercowo-naczyniowe oraz długość życia. Czy taka poprawa ogólnego stanu zdrowia pacjenta doprowadza do rzadszego korzystania z usług opieki zdrowotnej?
Na łamach Journal of American Medical Association opublikowano wyniki badania, którego celem było porównanie częstości korzystania z usług opieki zdrowotnej pacjentów poddanych operacji bariatrycznej i osób, które z takiej opcji nie skorzystały.
Do badania włączono 2010 chorych (w wieku od 37 do 60 lat, o BMI >34 dla mężczyzn i >38 dla kobiet), poddanych operacji bariatrycznej (13 proc. – gastric bypass, 19 proc. – gastric banding, 68 proc. vertical-banded gastroplasty) oraz 2037 osób stanowiących grupę kontrolną (lecz...
Artykuł dostępny jedynie dla zalogowanych użytkowników
You might also like
More from Doniesienia
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Pięć najciekawszych artykułów, które mogłeś ominąć
Drogi lekarzu, przygotowaliśmy dla Ciebie pięć najciekawszych artykułów, które powinieneś poznać, aby lepiej i skuteczniej leczyć swoich pacjentów. Wiedza medyczna …
Trzy najczęściej oglądane materiały wideo
Od lat rozmawiamy i przeprowadzamy wywiady z najwybitniejszymi ekspertami medycznymi w Polsce i za granicą. Jesteśmy na najważniejszych konferencjach i …