Żywienie dojelitowe jest rekomendowane pacjentom przebywającym na oddziałach intensywnej opieki medycznej, lecz nie zawsze spełnia ono wszystkie założone pierwotnie cele terapeutyczne. Czy w osiągnięciu lepszych wyników terapii warto dołączyć suplementację parenteralną?
W badaniu, którego wyniki ukazały się na łamach The Lancet dokonano oceny postępowania na które składało się dostarczanie 100 proc. zapotrzebowania energetycznego drogą dojelitową od 4. do 8. dnia przebywania w OIT z dodatkową suplementacją parenteralną. To randomizowane badanie było przeprowadzone w dwóch ośrodkach w Szwajcarii. Do próby włączano pacjentów po trzech dniach pobytu w OIT, a którzy mieli pozostać tam co najmniej pięć dni (zakładano przeżycie co najmniej 10-dniowe od chwili przyjęcia do OIT), a żywienie do...
Artykuł dostępny jedynie dla zalogowanych użytkowników
You might also like
More from Doniesienia
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Pięć najciekawszych artykułów, które mogłeś ominąć
Drogi lekarzu, przygotowaliśmy dla Ciebie pięć najciekawszych artykułów, które powinieneś poznać, aby lepiej i skuteczniej leczyć swoich pacjentów. Wiedza medyczna …
Trzy najczęściej oglądane materiały wideo
Od lat rozmawiamy i przeprowadzamy wywiady z najwybitniejszymi ekspertami medycznymi w Polsce i za granicą. Jesteśmy na najważniejszych konferencjach i …