Stopień w jakim śródoperacyjne ciśnienie krwi (BP) jest związane z dobrostanem ośrodkowego układu nerwowego (OUN) jest oceniany zwykle na podstawie „podstawowego” ciśnienia krwi. Czy ocena ta koreluje z ciśnieniem krwi występującym w dniu operacji?
Na łamach czasopisma Journal of Neurosurgical Anesthesiology ukazały się wyniki badania, w którym sprawdzano czy ciśnienie krwi u pacjenta w dniu operacji koreluje z ciśnieniem mierzonym przez ostatnie siedem miesięcy (ciśnienie „podstawowe”). W badaniu tym kolejno identyfikowano (sumarycznie 101 pacjentów) chorych, u których występowało ciężkie nadciśnienie tętnicze w trakcie pierwszego pomiaru na sali operacyjnej (ciśnienie skurczowe co najmniej 160 mmHg lub ciśnienie rozkurczowe co najmniej 100 mmHg). Dodatkowo utworzono dwie grupy – pierw...
Artykuł dostępny jedynie dla zalogowanych użytkowników
You might also like
More from Doniesienia
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Pięć najciekawszych artykułów, które mogłeś ominąć
Drogi lekarzu, przygotowaliśmy dla Ciebie pięć najciekawszych artykułów, które powinieneś poznać, aby lepiej i skuteczniej leczyć swoich pacjentów. Wiedza medyczna …
Trzy najczęściej oglądane materiały wideo
Od lat rozmawiamy i przeprowadzamy wywiady z najwybitniejszymi ekspertami medycznymi w Polsce i za granicą. Jesteśmy na najważniejszych konferencjach i …