Przetaczanie krwi i jej składników, pomimo tego, że jest procedurą stosunkowo prostą, niesie ze sobą ryzyko powikłań. Należą do nich m.in. stany ostre tj. odczyn hemolityczny czy koagulopatia poprzetoczeniowa oraz stany mogące ujawnić się nawet do kilku lat po transfuzji jak alloimmunizacja na antygeny krwinek i osocza czy osłabienie odporności.
Na łamach JAMA Surgery opublikowano wyniki prospektywnego badania kohortowego oceniającego związek pomiędzy wczesnym przetoczeniem osocza i/lub płytek krwi a śmiertelnością wewnątrzszpitalną. Badano też, jak w zależności od czasu po przetoczeniu zmienia się stosunek objętości osocza do krwinek czerwonych (red blood cells, RBC) oraz płytek krwi do RBC.
Do badania włączono dorosłych pacjentów po urazach, którzy przeżyli przez ≥30 minut od momentu ...
Artykuł dostępny jedynie dla zalogowanych użytkowników
You might also like
More from Doniesienia
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Pięć najciekawszych artykułów, które mogłeś ominąć
Drogi lekarzu, przygotowaliśmy dla Ciebie pięć najciekawszych artykułów, które powinieneś poznać, aby lepiej i skuteczniej leczyć swoich pacjentów. Wiedza medyczna …
Trzy najczęściej oglądane materiały wideo
Od lat rozmawiamy i przeprowadzamy wywiady z najwybitniejszymi ekspertami medycznymi w Polsce i za granicą. Jesteśmy na najważniejszych konferencjach i …