Autologiczne fragmenty chrząstki pobrane z przegrody nosa, małżowiny usznej lub żeber to obecnie najczęściej stosowany materiał tkankowy w chirurgii rekonstrukcyjnej skrzydeł nosa. Tę metodę stosuje się m.in. u pacjentów, u których okolica ta została usunięta z powodu raka skóry innego niż czerniak.
Na łamach The Lancet ukazały się wyniki badania, w którym oceniano czy w ww. zabiegach przydatne i skuteczne mogą być autologiczne chrząstki wyhodowane drogą inżynierii tkankowej.
Było to pierwsze tego typu badanie przeprowadzone na populacji ludzkiej. Zakwalifikowano do niego 5 pacjentów leczonych w Szpitalu Uniwersyteckim w Bazylei w Szwajcarii. Kryteria włączenia były następujące: wiek ≥ 18 lat oraz ubytek przynajmniej 50 proc. skrzydła nosa obejmujący wewnętrzną i zewnętrzną warstwę skór...
Artykuł dostępny jedynie dla zalogowanych użytkowników
You might also like
More from Doniesienia
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Pięć najciekawszych artykułów, które mogłeś ominąć
Drogi lekarzu, przygotowaliśmy dla Ciebie pięć najciekawszych artykułów, które powinieneś poznać, aby lepiej i skuteczniej leczyć swoich pacjentów. Wiedza medyczna …
Trzy najczęściej oglądane materiały wideo
Od lat rozmawiamy i przeprowadzamy wywiady z najwybitniejszymi ekspertami medycznymi w Polsce i za granicą. Jesteśmy na najważniejszych konferencjach i …