W poprzednich badaniach obejmujących małą liczbę pacjentów wykazano, że wyniki leczenia po operacji mogą zostać poprawione stosując monitorowanie rzutu serca w trakcie zabiegu w celu optymalizacji podawania płynów dożylnie i leków inotropowych.
W prezentowanym badaniu OPTIMISE opublikowanym na łamach JAMA oceniono skuteczność algorytmu podawania płynów okołooperacyjnie opartego na pomiarach rzutu serca. Było to wieloośrodkowe, zaślepione badanie z randomizacją. Zakwalifikowano do niego 734 pacjentów wysokiego ryzyka w wieku ≥50 lat poddawanych dużej operacji przewodu pokarmowego w 17 ośrodkach w Wielkiej Brytanii.
Pacjentów randomizowano do podawania płynów dożylnie i dopeksaminy (leku inotropowego) zależnie od rzutu serca w trakcie operacji i 6 godzin po niej (n=368) lub klasycznej op...
Artykuł dostępny jedynie dla zalogowanych użytkowników
You might also like
More from Doniesienia
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Pięć najciekawszych artykułów, które mogłeś ominąć
Drogi lekarzu, przygotowaliśmy dla Ciebie pięć najciekawszych artykułów, które powinieneś poznać, aby lepiej i skuteczniej leczyć swoich pacjentów. Wiedza medyczna …
Trzy najczęściej oglądane materiały wideo
Od lat rozmawiamy i przeprowadzamy wywiady z najwybitniejszymi ekspertami medycznymi w Polsce i za granicą. Jesteśmy na najważniejszych konferencjach i …