Atonia jelit to inaczej ustanie ruchów perystaltycznych bez uchwytnej przyczyny mechanicznej. Do tego stanu niekiedy dochodzi po zabiegach operacyjnych, co pogarsza rokowanie i utrudnia rekonwalescencję. Właściwa diagnostyka tego zespołu jest żmudna – wymaga regularnego osłuchiwania brzucha pacjenta. Czy istnieje na tyle dokładne urządzenie, by wyręczyć w tym lekarzy?
Pooperacyjna atonia jelit jest stosunkowo częstym stanem występującym po operacjach w obrębie jamy brzusznej. Dochodzi do zaniku perystaltyki jelitowej przy braku mechanicznej niedrożności. Schorzenie to jest poważne i utrudnia regenerację pooperacyjną. Podstawą rozpoznania i monitorowania schorzenia jest osłuchiwanie jamy brzusznej, jednakże lekarze zwykle nie mają odpowiedniej ilości czasu by wykonywać tę czynność ...
Artykuł dostępny jedynie dla zalogowanych użytkowników
You might also like
More from Doniesienia
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Pięć najciekawszych artykułów, które mogłeś ominąć
Drogi lekarzu, przygotowaliśmy dla Ciebie pięć najciekawszych artykułów, które powinieneś poznać, aby lepiej i skuteczniej leczyć swoich pacjentów. Wiedza medyczna …
Trzy najczęściej oglądane materiały wideo
Od lat rozmawiamy i przeprowadzamy wywiady z najwybitniejszymi ekspertami medycznymi w Polsce i za granicą. Jesteśmy na najważniejszych konferencjach i …