Lekarz rezydent przy stole operacyjnym to piąte koło u wozu? Operacja z jego udziałem na pewno się przedłuży, a do tego później pojawią się powikłania? Jak wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez grupę amerykańskich badaczy, niekoniecznie musi to być prawdą.
Igwe i wsp. dokonali retrospektywnego przeglądu bazy National Surgical Quality Improvement Program w poszukiwaniu danych nt. operacji laparoskopowej histerektomii (wskazaniem musiała być choroba nienowotworowa) przeprowadzonych z udziałem lub bez lekarza rezydenta. Następnie oceniali czy badane grupy różnią się jeśli chodzi o pooperacyjną chorobowość i śmiertelność pacjentek.
W sumie przeanalizowano 3441 zabiegów totalnej laparoskopowej histerektomii. Średni wiek pacjentek wyniósł 47,4 ± 11,1 lat, a średnia masa ciała 30,6 ±...
Artykuł dostępny jedynie dla zalogowanych użytkowników
You might also like
More from Doniesienia
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Pięć najciekawszych artykułów, które mogłeś ominąć
Drogi lekarzu, przygotowaliśmy dla Ciebie pięć najciekawszych artykułów, które powinieneś poznać, aby lepiej i skuteczniej leczyć swoich pacjentów. Wiedza medyczna …
Trzy najczęściej oglądane materiały wideo
Od lat rozmawiamy i przeprowadzamy wywiady z najwybitniejszymi ekspertami medycznymi w Polsce i za granicą. Jesteśmy na najważniejszych konferencjach i …