W grupie pacjentów z wrzodami wysokiego ryzyka po leczeniu endoskopowym zaleca się podawanie inhibitora pompy protonowej (IPP) w bolusie, a następnie we wlewie ciągłym. Zastąpienie wlewu terapią w podzielonych dawkach IPP z pewnością uprościłoby leczenie, ale czy nie pogorszyłoby jego skuteczności.
Na łamach JAMA Internal Medicine opublikowano wyniki badania, w którym porównywano dwa schematy leczenia wrzodów – obecnie obowiązujący (bolus, a następnie wlew IPP) ze schematem polegającym na podawaniu podzielonych dawek inhibitora.
Autorzy dokonali przeglądu baz danych MEDLINE, EMBASE i Cochrane Central Register of Controlled Trials w poszukowaniu randomizowanych badań klinicznych na grupach pacjentów leczonych endoskopowo z powodu wrzodów wysokiego ryzyka. Badanych leczono zgodnie z wytyc...
Artykuł dostępny jedynie dla zalogowanych użytkowników
You might also like
More from Doniesienia
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Pięć najciekawszych artykułów, które mogłeś ominąć
Drogi lekarzu, przygotowaliśmy dla Ciebie pięć najciekawszych artykułów, które powinieneś poznać, aby lepiej i skuteczniej leczyć swoich pacjentów. Wiedza medyczna …
Trzy najczęściej oglądane materiały wideo
Od lat rozmawiamy i przeprowadzamy wywiady z najwybitniejszymi ekspertami medycznymi w Polsce i za granicą. Jesteśmy na najważniejszych konferencjach i …