Jednym z największych wyzwań współczesnej chirurgii szczękowo-twarzowej jest sposób zapobiegania rozprzestrzenianiu się pooperacyjnych infekcji. Twarz jest narażona na wiele czynników sprzyjających zakażeniom, które w różny sposób kontaktują się z jej częściami (ręce pacjenta, nakrycia głowy, sztućce, resztki jedzenia, kosmetyki). Co więcej, budowa anatomiczna głowy sprzyja rozwojowi kolonii bakteryjnych – przykładem może być system zatok. W celu zapobieżenia rozwojowi infekcji bakteryjnej, badacze z Rice University opracowali innowacyjny sposób na uwalnianie antybiotyków z implantów wykorzystywanych w rekonstruowaniu struktur czaszki oraz twarzy.
Na chwilę obecną, zabiegi rekonstrukcyjne to bardzo złożone procesy składające się z wielu etapów, między innymi mocowania i gojenia tkanek m...
Artykuł dostępny jedynie dla zalogowanych użytkowników
You might also like
More from Doniesienia
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Pięć najciekawszych artykułów, które mogłeś ominąć
Drogi lekarzu, przygotowaliśmy dla Ciebie pięć najciekawszych artykułów, które powinieneś poznać, aby lepiej i skuteczniej leczyć swoich pacjentów. Wiedza medyczna …
Trzy najczęściej oglądane materiały wideo
Od lat rozmawiamy i przeprowadzamy wywiady z najwybitniejszymi ekspertami medycznymi w Polsce i za granicą. Jesteśmy na najważniejszych konferencjach i …