„Oceniając sytuację raka jelita grubego w Polsce, można powiedzieć, że nasze społeczeństwo jest niedoinformowane, skrępowane tematyką, ale otwarte na leczenie i badania profilaktyczne.” Taką tezę można postawić po przestudiowaniu wyników badania świadomości społecznej na temat raka jelita grubego, przeprowadzonego przez Stowarzyszenie europacolon Polska z okazji miesiąca świadomości raka jelita grubego.
Marcowe obchody organizowane są w Polsce po raz drugi. Tym razem stanowią one element I. Europejskiego Miesiąca Świadomości Raka Jelita Grubego, zainaugurowanego 5 marca w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
Badania świadomości społecznej
6 marca br. Stowarzyszenie Europacolon Polska po raz drugi zainaugurowało marcowe obchody miesiąca świadomości raka jelita grubego. Ich ideą przewodnią jest ciągła edukacja społeczeństwa na temat choroby, propagowanie wiedzy w zakresie jej profilaktyki, diagnostyki i leczenia. „Wiemy, że konsekwentne uświadamianie społeczeństwa jest istotnym elementem walki z tym nowotworem. Do tej pory mieliśmy pewne podejrzenia, że Polacy niewiele wiedzą na temat tej choroby. Nie wiedzieliśmy jednak, w których obszarach wiedza ta jest najbardziej uboga i, w związku z tym, na czym powinniśmy skoncentrować nasze działania edukacyjne. Wykorzystując obchody miesiąca świadomości raka jelita grubego przeprowadziliśmy badania świadomości społecznej w tym zakresie. Ich wyniki nas przeraziły” – przyznaje Elżbieta Rybicka, Dyrektor Zarządzający europacolon Polska.
„Według najnowszych danych pochodzących z Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2005 roku w Polsce, raka jelita grubego diagnozowano u 13.700 pacjentów, a ponad 8 700 chorych zmarło. Oznacza to przyrost wskaźników zachorowalności i śmiertelności odpowiednio na poziomie ponad 2500 i ponad 1100, w okresie 2000-2005. Jeśli wierzyć przeprowadzonej ankiecie, jedynie 4% respondentów zdaje sobie sprawę jak poważna jest to choroba. – martwi się Profesor Adam Dziki, Założyciel europacolon, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Chirurgii Ogólnej, Przewodniczący Interdyscyplinarnej Grupy Ekspertów ds. Raka Jelita Grubego.
„W tym kontekście, fakt stale rosnących powyższych statystyk nie powinien nas dziwić.”
Kolejną sprawą, na którą zwracają uwagę badania przeprowadzone przez instytut badawczy GfK Polonia na zlecenie europacolon Polska, jest kwestia badań przesiewowych pod kątem raka jelita grubego. 2/3 polskiego społeczeństwa powyżej 50 roku życia jest zainteresowana udziałem w programie badań przesiewowych, ale jedynie 4% ma świadomość, że są one w ogóle prowadzone. „Zestawienie tych dwóch danych: z jednaj strony chęć uczestnictwa, z drugiej prawie całkowity brak wiedzy na temat ich istnienia, jest dla nas wielką niespodzianką” – dziwi się Ela Rybicka. „Takie wyniki mogą świadczyć o jednym, jak bardzo krępujący jest dla nas ten temat.” I rzeczywiście, ponad respondentów postrzega nowotwór jelita grubego jako chorobę wstydliwą.
Wnioski płynące z ankiety potwierdziły konieczność podjęcia kroków zmierzających do podniesienia świadomości Polaków w obszarze raka jelita grubego. „Jest to dla nas zadanie priorytetowe, ponieważ bez edukacji społeczeństwa nie uda nam się wypełnić misji Stowarzyszenia, czyli zmniejszyć śmiertelność wśród chorych – przekonuje p. Rybicka. „Postanowiliśmy zacząć od rozpowszechniania wiedzy na temat badań przesiewowych zorientowanych na wczesne wykrycie raka jelita grubego.” Celem akcji jest uświadomienie społeczeństwu faktu istnienia badań przesiewowych oraz możliwości ich nieodpłatnego przeprowadzania w różnych ośrodkach na terenie całego kraju. Na rzecz promocji tej kampanii dla europacolon Polska zaprojektowane zostały specjalne plakaty. Ich autorką jest Bianca-Beata Kotoro, artystka grafik, będąca jednocześnie Sekretarzem Stowarzyszenia.
Wyniki przeprowadzonego badania pokazały jeszcze jedną bardzo istotną tendencję. 85% lekarzy pierwszego kontaktu nie rozmawia ze swoimi pacjentami na temat raka jelita grubego. Aby zmienić tę sytuację stowarzyszenie europacolon Polska, dzięki pomocy związanych z organizacją lekarzy, planuje uruchomienie programu edukacyjnego skierowanego do personelu medycznego i innych osób związanych z problemem raka jelita grubego.
Obchody miesiąca świadomości raka jelita grubego
W ramach obchodów miesiąca świadomości raka jelita grubego Stowarzyszenie europacolon Polska zaplanowało akcję promującą wiedzę o tym nowotworze. 29 marca 2008r., od godziny 10.00, na pętli tramwajowej na Placu Narutowicza w Warszawie będzie można spotkać się z członkami stowarzyszenia, uzyskać niezbędne informacje na temat raka jelita grubego i Stowarzyszenia europacolon Polska oraz otrzymać:
– bezpłatne testy na krew utajoną domowego użytku
– ankietę-skierowanie na badania przesiewowe
– broszurę na temat raka jelita grubego dla pacjentów i ich rodzin
– ulotki informacyjne o stowarzyszeniu i badaniach przesiewowych
– książkę na temat zdrowego żywienia \”Gotuj z błonnikiem\”
Ponadto, w godzinach 10.00 – 16.00 zaplanowane są 3 przejazdy po Warszawie zabytkowym tramwajem. Tramwaj będzie poruszał się wzdłuż trasy:
Pl. Narutowicza – Grójecka – Al. Jerozolimskie – Most Poniatowskiego – Zieleniecka – Targowa – Most Śląsko-Dąbrowski – Al. Solidarności – Pl. Bankowy – Marszałkowska – Pl. Zbawiciela – Puławska – Woronicza – Wołoska – Św. A. Boboli – Rakowiecka – Al. Niepodległości – Filtrowa – Pl. Narutowicza
Każdy przejazd zaplanowany jest na ok. 1 godz. i 40 min.
Tramwaj wyrusza w trasę z Placu Narutowicza o godz. 10.00, 12.00 i 14.00.
W organizacji akcji Stowarzyszeniu pomagają studenci zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny.
Tegoroczne, organizowane w Warszawie, obchody miesiąca świadomości raka jelita grubego są częścią ogólnoeuropejskiej kampanii zainicjowanej przez wszystkie siostrzane stowarzyszenia europacolon. 5 marca
w Parlamencie Europejskim, w Brukseli, organizacje zainaugurowały I Europejski Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego.
Stowarzyszenie Europacolon
Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w 1987 roku w Wielkiej Brytanii jako Colon Cancer Concern (CCC, obecnie Bowel Cancer UK, BCUK). Celem Stowarzyszenia jest zwiększenie świadomości społecznej na temat tego czym jest rak jelita grubego, poprawa jakości życia pacjentów oraz działania na rzecz zmniejszenia śmiertelności z powodu tej choroby. BCUK prowadzi szeroko zakrojone akcje edukacyjne skierowane do pielęgniarek i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, walczy również o dostępność do najlepszego leczenia dla każdego pacjenta.
W 2005 roku na bazie doświadczeń BCUK powstała pacjentów organizacja non-profit, europacolon, obejmująca swoim działaniem całą Europę.
Za główne cele europacolon przyjęła:
– nadanie sprawie raka jelita grubego znaczenia priorytetowego zarówno we Wspólnocie Europejskiej, jak
i w poszczególnych krajach
– zwiększenie zainteresowania problemami związanymi z rakiem jelita grubego
– organizowanie grup wsparcia pacjentów i ich rodzin
– zwiększenie świadomości społecznej w zakresie objawów i profilaktyki choroby
– działania zwiększające dostępność do badań oraz dostęp do kompleksowej terapii
– partnerska współpraca ze specjalistami z dziedziny ochrony zdrowia
– promowanie poprawy europejskich standardów i równości w dostępie do opieki.
Do chwili obecnej organizacje europacolon powstały w Portugalii, Hiszpanii, Słowacji, Słowenii i Polsce; w fazie organizacyjnej są stowarzyszenia w Belgii, Finlandii i Chorwacji.
Europacolon Polska
W Polsce, Stowarzyszenie zostało wpisane do Rejestru Stowarzyszeń, Innych Organizacji Społecznych
i Zawodowych, Fundacji i Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej 4 października 2007r, pod numerem KRS 0000287851.
Misją Stowarzyszenia Europacolon Polska jest walka o zmniejszenie śmiertelności wśród chorych na raka jelita grubego, poprawienie jakości ich życia oraz wsparcie w zmaganiach z nowotworem. Za główny cel swoich działań organizacja przyjęła zjednoczenie pacjentów, chorych, ich opiekunów, specjalistów w dziedzinie ochrony zdrowia oraz polityków, przedstawicieli środków masowego przekazu i opinii publicznej w walce przeciwko tej chorobie.
Swoją działalność Stowarzyszenie kieruje do wszystkich, którzy potrzebują pomocy i wsparcia w walce z rakiem jelita grubego; pacjentów, członków ich rodzin i opiekunów, lekarzy, pacjentek, psychoonkologów i rehabilitantów oraz wszystkich chętnych i mogących pomóc innym.
W ramach organizacji Europacolon Polska powołana została Rada Ekspertów Stowarzyszenia pod przewodnictwem prof. Adama Dzikiego.
Więcej informacji na temat Stowarzyszenia europacolon Polska znajduje się na stronie www.europacolon.pl
inf. prasowa
More from Doniesienia
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Pięć najciekawszych artykułów, które mogłeś ominąć
Drogi lekarzu, przygotowaliśmy dla Ciebie pięć najciekawszych artykułów, które powinieneś poznać, aby lepiej i skuteczniej leczyć swoich pacjentów. Wiedza medyczna …
Trzy najczęściej oglądane materiały wideo
Od lat rozmawiamy i przeprowadzamy wywiady z najwybitniejszymi ekspertami medycznymi w Polsce i za granicą. Jesteśmy na najważniejszych konferencjach i …