Od dłuższego czasu w Polsce odbywa się wiele kampanii społecznych, mających na celu zwiększenie świadomości kobiet w walce z rakiem piersi czy rakiem szyjki macicy. W przychodniach i szpitalach dostępne są ulotki, materiały informacyjne na temat typowych nowotworowych schorzeń kobiecych. Telewizja, prasa szeroko omawia ten temat. Niestety w przypadku mężczyzn profilaktyka i diagnostyka typowych męskich schorzeń jest na zastraszająco niskim poziomie, a wielu mężczyzn nie wie, co to jest prostata.
Większość mężczyzn wstydzi się mówić o swoich problemach, ponieważ utożsamia raka prostaty z utratą męskiej sprawności. Nie zna objawów, więc ma problemy z ich rozpoznaniem. Dodatkowo rozrost prostaty następuje powoli i niewielu z nich jest świadomych tego, co naprawdę dzieje się z ich ciałem. Prostata inaczej gruczoł krokowy położony jest poniżej pęcherza moczowego. Przez jego miąższ przebiega część cewki moczowej, dlatego, gdy dochodzi do przerostu prostaty pojawiają się problemy z oddawaniem moczu. Większość mężczyzn lekceważy jednak te symptomy i zgłasza się do lekarza, dopiero wtedy, kiedy nie może już normalnie funkcjonować. Wynika to między innymi z faktu, że wielu mężczyzn nie wie, czego się spodziewać po wizycie u lekarza, boi się i wstydzi badania.
Podstawowym badaniem na prostatę jest badanie per rectum, które przeprowadza lekarz urolog lub lekarz internista, badając prostatę palcem przez odbyt. Z kolei najbardziej miarodajnym badaniem jest biopsja gruboigłowa, przeprowadzana za pomocą głowicy, wprowadzanej do odbytu. Pobrany podczas biopsji wycinek oddawany jest do badania histopatologicznego.
Jednak zanim wybierzemy się do lekarza warto wykonać badanie PSA Testem. PSA Test dostępny jest w każdej aptece, a badanie można przeprowadzić samemu w domu. PSA jest skrótem od angielskiej nazwy „Prostate Specific Antygen” i oznacza antygen swoisty dla prostaty. U zdrowych mężczyzn PSA przedostaje się do krwiobiegu jedynie w ilościach śladowych. U mężczyzn ze zmienionymi chorobowo komórkami prostaty, przedostaje się znacznie więcej antygenu PSA. Przekroczenie wartości prawidłowych PSA wskazuje na patologię prostaty: łagodny przerost, zapalenie, rak, itd. PSA TEST pomaga, więc określić poziom PSA we krwi.
Mężczyźni po 50. roku życia – nawet ci, którzy nie odczuwają żadnych dolegliwości – powinni regularnie poddawać się obserwacji polegającej na wykonywaniu kontrolnych badań diagnostycznych. Jeśli lekarz sam nie kieruje na badania, należy go poprosić o skierowanie do lekarza urologa. Profilaktycznie można raz na rok wykonać PSA Test, dostępny w każdej aptece. Jest tani i łatwy w użyciu. Badanie wykonuje się z krwi pełnej z palca. Dzięki regularnemu oznaczaniu zawartości PSA we krwi, można wcześnie zdiagnozować raka prostaty.
Objawy, które powinny zaniepokoić każdego mężczyznę:
• zwiększone parcie na pęcherz
• zwiększona częstotliwość oddawania moczu
• w kolejnym etapie kłopoty z oddawaniem moczu
• krew w moczu
• bóle pleców na poziomie kręgów piersiowych i kości krzyżowej
• oddawanie moczu w nocy od 1 do 4 i więcej razy,
• po oddaniu moczu wrażenie, że pęcherz nie został opróżniony,
• niemożność powstrzymania oddawania moczu,
inf. prasowa
More from Doniesienia
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Pięć najciekawszych artykułów, które mogłeś ominąć
Drogi lekarzu, przygotowaliśmy dla Ciebie pięć najciekawszych artykułów, które powinieneś poznać, aby lepiej i skuteczniej leczyć swoich pacjentów. Wiedza medyczna …
Trzy najczęściej oglądane materiały wideo
Od lat rozmawiamy i przeprowadzamy wywiady z najwybitniejszymi ekspertami medycznymi w Polsce i za granicą. Jesteśmy na najważniejszych konferencjach i …