Z opublikowanych badań wiadomo, że poziom ekspresji dehydrogenazy dihydropirymidynowej (DPD) oraz syntetazy tymidylanowej (TS) w tkance raka jelita grubego koreluje z odpowiedzią tego nowotworu na leczenie 5-fluorouracylem. Nie wiadomo jednak, czy istnieje podobna zależność odnośnie poziomu ekspresji mRNA DPD i TS we krwi obwodowej. W bieżącym numerze Journal of Surgical Oncology opublikowano badanie, dotyczące przydatności określania stężeń DPD i TS we krwi oraz ich korelacji z zaawansowaniem wg TNM oraz doszczętnością resekcji.
Naukowcy przeprowadzili badania na krwi pobranej od 23 pacjentów z rakiem odbytnicy. Krew była pobierana 1 dzień przed operacją oraz 10 dni po zabiegu. U 15 pacjentów była prowadzona terapia adjuwantowa, a u 8 włączono leczenie neoadjuwantowe. Komórki nowotwo...
Artykuł dostępny jedynie dla zalogowanych użytkowników
You might also like
More from Doniesienia
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Pięć najciekawszych artykułów, które mogłeś ominąć
Drogi lekarzu, przygotowaliśmy dla Ciebie pięć najciekawszych artykułów, które powinieneś poznać, aby lepiej i skuteczniej leczyć swoich pacjentów. Wiedza medyczna …
Trzy najczęściej oglądane materiały wideo
Od lat rozmawiamy i przeprowadzamy wywiady z najwybitniejszymi ekspertami medycznymi w Polsce i za granicą. Jesteśmy na najważniejszych konferencjach i …