Clostridium Difficile jest beztlenową bakterią powodującą biegunkę, psełdobłoniaste zapalenie jelita grubego oraz megacolon toxicum (toksyczne zapalenie jelita). Częstość infekcji powodowanych przez tą bakterię znacząco wzrasta, a jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest nieuzasadnione lub nieodpowiednie stosowanie antybiotykoterapii. Terapia zakażeń spowodowanych przez C. Difficile stanowi poważny problem kliniczny.
Na łamach New England Journal of Medicine ukazały się wyniki randomizowanego badania z placebo i podwójnie ślepą próbą, oceniającego zastosowanie w terapii objawowych infekcji C. Difficile 2 neutralizujących, ludzkich przeciwciał monoklonalnych skierowanych przeciwko toksynom A i B, produkowanych przez bakterie.
W przedstawionym badaniu przeciwciała te podawane były w dawce 10 mg/kg masy ciała każde, w jednej infuzji, 101 pacjentom otrzymującym również leczenie metronidazolem lub wankomycyną. Pierwszorzędowym punktem końcowym badania był potwierdzony laboratoryjnie nawrót infekcji w przeciągu 84 dni od czasu podania przeciwciał.
200 pacjentów włączonych do badania zrandomizowano do dwóch grup – 101 pacjentów do grupy, której podano przeciwciała oraz 99 pacjentów, do grupy placebo.
Częstość nawrotu infekcji była niższa w grupie badanej w porównaniu do grupy kontrolnej (7% vs. 25%; 95% CI , 7 – 29; P<0.001). Częstość nawrotu w przypadku pacjentów z infekcją szczepem BI/NAP1/027 wynosiła dla obu grup odpowiednio 8% i 32% (P=0.06). Wśród pacjentów u których występował w przeszłości więcej niż jeden epizod infekcji C. Difficile, częstość nawrotu dla obu grup wynosiła odpowiednio 7% i 38% (P=0.006). Nie zaobserwowano natomiast istotnych statystycznie różnic w czasie trwania hospitalizacji (9.5 vs 9.4 dni, odpowiednio dla obu grup). U 18 pacjentów otrzymujących przeciwciała oraz u 28 pacjentów z grupy placebo odnotowano co najmniej jedno poważne działanie niepożądane terapii (P=0.09).
Wyniki badania zaprezentowane w internetowym wydaniu NEJM wyraźnie pokazują, że zastosowanie przeciwciał monoklonalnych w połączeniu z antybiotykoterapią skuteczniej zapobiegają nawrotom infekcji Clostridium Difficile u pacjentów z objawową infekcją.
NEJM Volume 362:197-205, January 21, 2010 Number 3
More from Doniesienia
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Pięć najciekawszych artykułów, które mogłeś ominąć
Drogi lekarzu, przygotowaliśmy dla Ciebie pięć najciekawszych artykułów, które powinieneś poznać, aby lepiej i skuteczniej leczyć swoich pacjentów. Wiedza medyczna …
Trzy najczęściej oglądane materiały wideo
Od lat rozmawiamy i przeprowadzamy wywiady z najwybitniejszymi ekspertami medycznymi w Polsce i za granicą. Jesteśmy na najważniejszych konferencjach i …