Na łamach internetowego wydania pisma Radiology ukazała się praca podsumowująca doświadczenia i wyniki zastosowania tomografii komputerowej w diagnostyce zapalenia wyrostka robaczkowego w amerykańskim ośrodku Duke University Medical Center.
Celem zaprezentowanego badania było określenie częstości wykonywania przedoperacyjnego badania CT u pacjentów z podejrzeniem appendicitis acuta oraz próba określenia czy zastosowanie tego badania korelowało ze zmniejszeniem liczby fałszywie dodatnich rozpoznań klinicznych i niepotrzebnych operacji.
Dal celów badania przeszukano dane medyczne pacjentów z okresu od stycznia 1998 roku do września 2007 roku. Z dalszej analizy wykluczono pacjentów młodszych niż 18 lat w trakcie wykonywania zabiegu operacyjnego. Ostatecznie do badania włączono 925 pacjentów (526 [ 56.9%] mężczyzn oraz 399 [43.1%] kobiet; średni wiek, 38 lat (zakres, 18–95 lat]) Przeanalizowano wyniki badania CT, badania histopatologicznego oraz raporty chirurgiczne zakwalifikowanych pacjentów.
Z dostępnych danych wynika, że w 1998 roku przed zabiegiem operacyjnym u 18,5 % pacjentów wykonano badanie tomograficzne. W 2007 roku odsetek ten osiągną aż 93,2 %. Wraz z rosnącą liczbą wykonywanych badań CT zaobserwowano, że odsetek zbędnych appendektomii u kobiet w wieku do 45 lat obniżył się z 42,9 % w 1998 roku do 7,1 % w 2007 roku. W tym samym czasie nie zaobserwowano natomiast spadku wykonywanych appendektomii u mężczyzn, niezależnie od wieku oraz u kobiet powyżej 45 roku życia, mimo upowszechnienia badania CT.
Wykorzystanie wielorzędowych tomografów komputerowych w miejsce jednorzędowych oraz wykonywanie zdjęć cienkowarstwowych również wiązały się ze zmniejszeniem liczby niepotrzebnych zabiegów.
Wyniki badania wskazują na korzyści z przedoperacyjnego zastosowania badania CT jedynie u kobiet przed 45 rokiem życia. Dodatkowo koszty związane z wykonywaniem badani tomograficznego przy uwzględnieniu współczynnika korzyści do ryzyka pozwalają wysunąć wniosek, że rutynowe stosowanie tego badania u pacjentów z podejrzeniem ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego w polskich warunkach jest bezzasadne.
February 2010 Radiology, 254, 460-468
More from Doniesienia
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Pięć najciekawszych artykułów, które mogłeś ominąć
Drogi lekarzu, przygotowaliśmy dla Ciebie pięć najciekawszych artykułów, które powinieneś poznać, aby lepiej i skuteczniej leczyć swoich pacjentów. Wiedza medyczna …
Trzy najczęściej oglądane materiały wideo
Od lat rozmawiamy i przeprowadzamy wywiady z najwybitniejszymi ekspertami medycznymi w Polsce i za granicą. Jesteśmy na najważniejszych konferencjach i …