Na łamach czasopisma International Journal of Gastroenterology and Hepatology pojawiły się wyniki prospektywnego badania, którego celem była ocena efektu terapeutycznego krzyżowej stymulacji korzeni nerwów rdzeniowych (sacral nerve stimulation- SNS) w opornych na leczenie idiopatycznych zaparciach
Do badania zakwalifikowano pacjentów, u których nie stwierdzono poprawy po leczeniu zachowawczym. Poddani zostali 21 dniowej próbie krzyżowej stymulacji korzeni nerwów rdzeniowych .W przypadku osób, u których zaobserwowano ponad 50% poprawę w postaci redukcji natężenia objawów wszczepiono neurostymulator . Punktem końcowym badania było zwiększenie częstości wypróżnień, zmniejszenie uczucia niepełnego wypróżnienia i towarzyszącego defekacji wysiłku.
Z 62 pacjentów biorących udział w badaniu 45 osób było poddanych ciągłej krzyżowej stymulacji korzeni nerwów rdzeniowych . Średni czas obserwacji wynosił 28 miesięcy. Sukces terapeutyczny osiągnięto u 39 osób( 87%) . Zaobserwowano wzrost częstości wypróżnień z 2,3 do 6,6 tygodniowo (p<0,001). Liczba dni w tygodniu w których dochodziło do wypróżnienia wzrosła z 2,3 do 4,8 (p<0.0001).Skrócił się czas spędzony w toalecie z 10,5min do 5,7min (P=0,001).Zmniejszył się wysiłek podczas oddawania stolca (75-46% udanych wypróżnień,p<0,001)jak również uczucie niepełnego wypróżnienia (71.5–46% udanych wypróżnień, p<0.001) .Dodatkowo zmniejszył się stopień natężenia bólu podczas defekacji (p<0,001).Odnotowano spadek punktacji w skali Cleveland Clinic Constipation Score (0-brak zaparcia, 30 – ciężkie zaparcie) z 18 punktów do 10 punktów (p<0,001) .Poprawiła się również jakość życia tych pacjentów. Pasaż jelitowy powrócił w granice normy u połowy pacjentów , u których był zwolniony (p=0,014) w momencie przystąpienia do badania.
Krzyżowa stymulacja korzeni nerwów rdzeniowych okazała się skutecznym sposobem leczeniem u pacjentów z idiopatycznym zaparciem z normalnym i wolnym pasażem.
GUT Volume 59, Issue 3, March 2010
More from Doniesienia
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Pięć najciekawszych artykułów, które mogłeś ominąć
Drogi lekarzu, przygotowaliśmy dla Ciebie pięć najciekawszych artykułów, które powinieneś poznać, aby lepiej i skuteczniej leczyć swoich pacjentów. Wiedza medyczna …
Trzy najczęściej oglądane materiały wideo
Od lat rozmawiamy i przeprowadzamy wywiady z najwybitniejszymi ekspertami medycznymi w Polsce i za granicą. Jesteśmy na najważniejszych konferencjach i …