Odleżyny są powszechnym i często niedocenianym problemem klinicznym lekarzy różnych specjalności, z którym od wieków boryka się służba zdrowia. Najczęściej powstają u pacjentów z ograniczoną aktywnością ruchową, w miejscach największego ucisku wyniosłości kostnych na podłoże. Do czynników dodatkowo predysponujących do powstania odleżyn należą m.in. stan ogólny pacjenta i stopień jego odżywienia, problemy z trzymaniem moczu bądź stolca, problemy neurologiczne i naczyniowe. Odleżyny są częstym miernikiem stanu i sprawności opieki. Istnieją liczne metody zapobiegania oraz leczenia odleżyn. Ze względu na długi, skomplikowany oraz kosztowny proces leczenia tych trudno gojących ran należy przede wszystkim skupić się na profilaktyce i niedopuszczaniu do powstania zmian pierwotnych.
WSTĘP
Wedł...
Artykuł dostępny jedynie dla zalogowanych użytkowników
You might also like
More from Publikacje
Operacja bariatryczna u cukrzyków poprawia funkcje małych naczyń
W "Diabetes Care" opublikowano wyniki amerykańskiego retrospektywnego badania, w którym wykazano, że pacjenci, u których po operacji bariatrycznej poprawiły się …
30-dniowe wyniki TAVI u kobiet
Jedną z nowych metod leczenia ciężkiej stenozy aortalnej (ang. aortic stenosis, AS) u pacjentów z grup wysokiego ryzyka chirurgicznego (ang. …
Czynniki ryzyka pooperacyjnej dekompensacji wątroby
Resekcja wątroby jest leczeniem z wyboru w przypadku raka wątrobowokomórkowego (ang. hepatocellular carcinoma, HCC) z dobrze wyrównaną marskością wątroby. …