Pacjenci krążą między aptekami, aby zrealizować receptę – tak w dużym skrócie wygląda dzisiaj dostęp do leków. Dodatkowo lekarze w obawie przed karami wolą wypisywać recepty pełnopłatne. Widząc, co dzieje się na rynku, niektóre apteki postawiły na poprawę dostępności leków refundowanych i multikanałowość sprzedaży.
Wróćmy pamięcią do roku 2012, kiedy to weszła w życie nowa ustawa refundacyjna. Jej zapisy miały znaczący wpływ na pracę całej służby zdrowia: nad lekarzami zawisło widmo wzbudzającej kontrowersje kary za błędne wypisywane recept, natomiast farmaceutów związano sztywnymi cenami i marżami za leki na receptę. W rezultacie dostępność tej grupy preparatów została znacznie ograniczona. Na efekty nie trzeba było długo czekać – pacjenci zaczęli leczyć się doraźnie tabletkami...
Artykuł dostępny jedynie dla zalogowanych użytkowników
You might also like
More from Publikacje
Operacja bariatryczna u cukrzyków poprawia funkcje małych naczyń
W "Diabetes Care" opublikowano wyniki amerykańskiego retrospektywnego badania, w którym wykazano, że pacjenci, u których po operacji bariatrycznej poprawiły się …
30-dniowe wyniki TAVI u kobiet
Jedną z nowych metod leczenia ciężkiej stenozy aortalnej (ang. aortic stenosis, AS) u pacjentów z grup wysokiego ryzyka chirurgicznego (ang. …
Czynniki ryzyka pooperacyjnej dekompensacji wątroby
Resekcja wątroby jest leczeniem z wyboru w przypadku raka wątrobowokomórkowego (ang. hepatocellular carcinoma, HCC) z dobrze wyrównaną marskością wątroby. …