Migotanie przedsionków, które występuje po operacji kardiochirurgicznej zwiększa ryzyko zgonu, powikłań i ponownych hospitalizacji. U stabilnych pacjentów z pooperacyjnym migotaniem przedsionków wciąż nie jest znana optymalna strategia postępowania: brakuje danych, które przemawiałyby czy skuteczniejsza jest kontrola rytmu komór czy walka o rytm zatokowy.
Na łamach New England Journal of Medicine opublikowano artykuł, który dotyczył przedstawianego zagadnienia. Do badania włączono pacjentów z migotaniem przedsionków, które wystąpiło po operacji kardiochirurgicznej. Pacjentów randomizowano do strategii kontroli częstości rytmu komór lub walki o rytm zatokowy. Pierwszorzędowym punktem końcowym była całkowita liczba dni hospitalizacji w ciągu 60 dni od randomizacji.
Pooperacyjne migotanie...
Artykuł dostępny jedynie dla zalogowanych użytkowników
You might also like
More from Publikacje
Operacja bariatryczna u cukrzyków poprawia funkcje małych naczyń
W "Diabetes Care" opublikowano wyniki amerykańskiego retrospektywnego badania, w którym wykazano, że pacjenci, u których po operacji bariatrycznej poprawiły się …
30-dniowe wyniki TAVI u kobiet
Jedną z nowych metod leczenia ciężkiej stenozy aortalnej (ang. aortic stenosis, AS) u pacjentów z grup wysokiego ryzyka chirurgicznego (ang. …
Czynniki ryzyka pooperacyjnej dekompensacji wątroby
Resekcja wątroby jest leczeniem z wyboru w przypadku raka wątrobowokomórkowego (ang. hepatocellular carcinoma, HCC) z dobrze wyrównaną marskością wątroby. …