Niewątpliwie krótki czas hospitalizacji, względy kosmetyczne, minimalizacja obszaru traumatyzacji tkanek skłaniają chirurga do podjęcia decyzji o wybraniu metody laparoskopowej. Z drugiej jednak strony konieczność długotrwałego szkolenia operatora, znaczenie doświadczenia i praktyki w przeprowadzaniu operacji metodą laparoskopową stanowią naturalne ograniczenie metody. W roku 2006, w piśmiennictwie krajowym i zagranicznym, pojawiły się liczne prace dotyczące chirurgii jelita grubego drogą laparoskopii, porównujące zalety metody klasycznej i laparoskopowej.
W opublikowanym w British Journal of Burgery [1], randomizowanym badaniu klinicznym porównano wyniki resekcji adenocarcinoma jelita grubego metodą laparoskopową i klasyczną, przy zastosowaniu zoptymalizowanego programu opieki pooperac...
Artykuł dostępny jedynie dla zalogowanych użytkowników
You might also like
More from Publikacje
Dawkowanie enoksaparyny u pacjentów po urazie
Pacjenci po urazach są w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ang. venous thromboembolism, VTE) z powodu występujących zaburzeń …
Operacja bariatryczna u cukrzyków poprawia funkcje małych naczyń
W "Diabetes Care" opublikowano wyniki amerykańskiego retrospektywnego badania, w którym wykazano, że pacjenci, u których po operacji bariatrycznej poprawiły się …
30-dniowe wyniki TAVI u kobiet
Jedną z nowych metod leczenia ciężkiej stenozy aortalnej (ang. aortic stenosis, AS) u pacjentów z grup wysokiego ryzyka chirurgicznego (ang. …