Problem przepukliny brzusznej w Polsce dotyczy kilkunastu tysięcy pacjentów. Dotyczy zarówno przepukliny pępkowej, przepukliny kresy białej, jak i przepukliny w bliźnie pooperacyjnej. Ocenia się, iż przepukliny w bliźnie pooperacyjnej to problem obejmujący swoim zakresem blisko 20% pacjentów, poddanych operacjom brzusznym. Skala problemu, oczekiwania pacjentów oraz możliwości, jakie niesie za sobą postęp medycyny skłaniają klinicystów do poszukiwania nowych metod, materiałów i technik operacyjnych. Mniejszy odsetek nawrotów, względy kosmetyczne oraz krótszy czas hospitalizacji przemawiają na korzyść zastosowania metody laparoskopowej.
Powszechnie stosowana metoda laparoskopowego, podotrzewnowego wprowadzenia siatki (Sub-Lay), wiąże się z koniecznością pozostawienia pięciocentymetrowego...
Artykuł dostępny jedynie dla zalogowanych użytkowników
You might also like
More from Publikacje
Dawkowanie enoksaparyny u pacjentów po urazie
Pacjenci po urazach są w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ang. venous thromboembolism, VTE) z powodu występujących zaburzeń …
Operacja bariatryczna u cukrzyków poprawia funkcje małych naczyń
W "Diabetes Care" opublikowano wyniki amerykańskiego retrospektywnego badania, w którym wykazano, że pacjenci, u których po operacji bariatrycznej poprawiły się …
30-dniowe wyniki TAVI u kobiet
Jedną z nowych metod leczenia ciężkiej stenozy aortalnej (ang. aortic stenosis, AS) u pacjentów z grup wysokiego ryzyka chirurgicznego (ang. …