Na temat wrzodziejącego zapalenia jelita grubego z prof. dr hab. med. Wojciechem Cichym oraz dr med. Natalią Kobelską – Dubiel rozmawiała Agata Puk. Jaki jest najnowszy pogląd na czynniki etiologiczne wzjg?
Etiopatogeneza przewlekłych nieswoistych zapaleń jelit wciąż jeszcze nie jest do końca poznana. Aktualnie uważa się, że do rozwoju wzjg dochodzi u osób predysponowanych genetycznie pod wpływem czynników modyfikujących (m. in. immunologicznych, infekcyjnych, dietetycznych, psychosomatycznych). U podstawy choroby leżą zaburzenia mechanizmów immunologicznych organizmu, z przewagą procesów prozapalnych. Uwarunkowania genetyczne we wzjg są mniej poznane niż w przypadku ch. L-C. Sugeruje się, że zaburzenia układu immunologicznego mogą być spowodowane polimorfizmem genów kodujących...
Artykuł dostępny jedynie dla zalogowanych użytkowników
You might also like
More from Publikacje
Operacja bariatryczna u cukrzyków poprawia funkcje małych naczyń
W "Diabetes Care" opublikowano wyniki amerykańskiego retrospektywnego badania, w którym wykazano, że pacjenci, u których po operacji bariatrycznej poprawiły się …
30-dniowe wyniki TAVI u kobiet
Jedną z nowych metod leczenia ciężkiej stenozy aortalnej (ang. aortic stenosis, AS) u pacjentów z grup wysokiego ryzyka chirurgicznego (ang. …
Czynniki ryzyka pooperacyjnej dekompensacji wątroby
Resekcja wątroby jest leczeniem z wyboru w przypadku raka wątrobowokomórkowego (ang. hepatocellular carcinoma, HCC) z dobrze wyrównaną marskością wątroby. …